Kas süüa enne või pärast sauna?

Vahest üks praktilisemaid küsimusi, mis saunatamisega tõstatub, on millal süüa. Kas enne või pärast sauna? Levinud on arvamus, et täis kõhuga ei ole saunas hea olla. See tõdemus peab paika, sest kuumas keskkonnas koondub veri keha keskmest (k.a. seedeelundkonnast) nahka ning jäsemetesse, vähendades keha võimekust toitu seedida.[1]Seetõttu võib olla füüsiliselt koormav ja isegi tervist kahjustav täiskõhuga saunatada. Samas ei tohiks täiesti tühja kõhuga lavale minna, sest saunas kaotab inimese keha peale vee ka mitmeid teisi organite tööks vajalikke toitaineid ning see võib omakorda tekitada halba enesetunnet saunatamise ajal ja pärast seda.

Naatrium on üks peamisi aineid, mis väljub higistamisel meie kehast. Naatrium osaleb paljudes organismi toimimiseks olulistes protsessides. Me peaksime tarbima 2,4 grammi puhast naatriumit ehk 6 grammi lauasoola päevas,[2] kuid kui saunatades naatriumi kogus veres väheneb, peaks manustatav kogus selle võrra suurenema. See olgu juhiseks aga vaid nendele, kes tarbivad naatriumit normi piires. Kuna tavaline lauasool (naatriumkloriid) toimib maitsetugevdajana, kiputakse seda kasutama umbes kaks korda rohkem, kui tervislik eluviis lubaks (Eesti naised tarbivad keskmiselt 2,5 ja mehed 3,6 grammi naatriumit päevas).[3]

Huvitav fakt on, et tihti saunamõnusid (4–7 korda nädalas) nautivate inimeste keha õpib ajapikku naatriumi kogust higis vähendama.[4] Seetõttu pole ka kõige innukamatel saunatajatel vaja muretseda, et regulaarselt saunas käies väheneks naatriumi kogus kehas kriitiliselt madalale. Seega võib võtta soolatarbimisel aluseks tervislikes toitumissoovitustes väljatoodud naatriumi kogused.

Mitmete teiste ainete väljahigistamine võib aga olla probleem. Higi koosneb peamiselt veest, ent lisaks on seal piimhapet ning mitmeid teisi mineraale peale naatriumi. On teada, et füüsilise tegevuse tagajärjel higistame me välja ka rauda, kaltsiumi, kaaliumit, vaske, tsinki ja magneesiumit. Sama võib oletada ka saunatamise puhul, kuigi passiivse kuumusega tekkinud higis võivad nimetatud mineraalide kogused erineda.[5] Niisiis on mõistlik paar tundi enne saunatamist korralikult ja mis peamine mitmekesiselt süüa, et hoida kehas vajalike ainete tasakaalu.


[1] White et al. Increased caloric intake soon after exercise in cold water. International Journal of Sport Nutrition and Exercise Metabolism, 15, 2005.

[2] Nordic Council of Ministers. Nordic Nutrition Recommendations 2012: Integrating nutrition and physical activity. 2014, lk 515.

[3] Tervise arengu instituut. Soola tarbimist tuleb tervise huvides jälgida — https://www.tai.ee/et/instituut/pressile/uudised/3226-soola-tarbimist-tuleb-tervise-huvides-jalgida — 24.11.2020.

[4] Shibasaki et al. Neural control and mechanisms of eccrine sweating during heat stress and exercise. Journal of Applied Physiology, 100, 2006, lk 1697.

[5] Chinevere et al. Effect of Heat Acclimation on Sweat Minerals. Medicine & Science in Sports & Exercise, 40(5), 2008, lk 886.